Príhovor generálneho riaditeľa Filipa Hlubockého

Vážení kolegovia,

tohtoročné sviatky budú úplne iné, ako sme zvyknutí. Korona zasiahla naše životy. Za to, ako ste od marca v prvej línii čelili možnej nákaze, Vám chcem poďakovať. S viacerými som sa rozprával a viem, že ste do práce chodili so strachom, dokonca si niektorí aj poplakali…

Na mnoho vecí, ktoré korona priniesla, chceme čím skôr zabudnúť. So všetkým tým negatívnym však došlo aj k zmenám, ktoré sú pozitívne. Jednou z nich – možno na prvý pohľad nie takou zásadnou  – je schopnosť hľadať riešenia a prijímať rozhodnutia oveľa rýchlejšie ako v minulosti. Všetci sme sa naučili konať okamžite. Cez deň zasadla pandemická komisia → večer na tlačovke niečo zverejnili → a na druhý deň sme už pracovali po novom. 

V minulosti trvalo každé zavedenie niečoho nového veľmi dlho –  v štáte, ale aj u nás na železnici. Ak sa napr. vlakvedúci dožadovali nejakej zmeny, trvalo mesiace, kým sa na poradách rôzneho stupňa hľadali riešenia. Teraz dokážeme konať výrazne rýchlejšie. A toto budem od kolegov aj naďalej vyžadovať!

Ak máte postrehy, čo pozitívne by sme vo firme aj po korone mali ponechať (alebo čo robiť inak – po novom), dajte nám vedieť na koronavirus@slovakrail.sk.

Pre niektorých bola pozitívom spojeným s koronou aj možnosť pracovať z domu; pre iných sa slovo home office stalo symbolom nočnej mory (tí, čo máte doma školákov, asi viete, o čom hovorím…). 

Aj pre Vás, ktorí musíte chodiť do služby, mám pozitívne správy. Modernizácia vlakov – teda súprav, ktoré sú Vaším pracoviskom – bude pokračovať v minulosti nevídaným tempom (v stovkách miliónov eur).

V roku 2021 na naše koľaje pribudnú:

  • 2 nové vozne 1. triedy a ďalších 18 modernizovaných „kupéčiek“ 2. triedy,
  • Už o pár dní príde na Slovensko prvá z 5 zubačiek (ktoré dokážu jazdiť ako na ozubnici, tak na TEŽ-ke medzi Popradom a Štrbským Plesom).
  • V Žiline už je 10 úplne nových Elektrických Jednotiek (660/661). A takto o rok už budú môcť rušňovodiči i vlakvedúci jazdiť na kompletnej sérii – čiže 25 kusov.
  • (A na koniec) Na trate v okolí Zvolena príde zvyšných 5 dieselmotorových jednotiek (861.1) a skompletizuje sa tak 21 kusová séria.

Európska komisia navrhla rok 2021 vyhlásiť za Európsky rok železníc. Aj našim politikom tým chce dať jasne najavo, že vlaky sú ekologické, pohodlné a bezpečné. Najlepšie platení euroúradníci tým chcú vyslať jasný signál, že na splnenie plánov o klimatickej neutralite (do roku 2050) bude práve železnica hrať kľúčovú úlohu. (Len teraz to celé – my na Slovensku – musíme pretransformovať na naše podmienky).

Na záver sa ešte vrátim k slovám z úvodu. To, že sa k Vám prihováram takto cez našu internú sieť, umožňujú nové softvérové programy Office 365. Prvýkrát ich získali nielen tí, ktorí majú služobné počítače, ale každý z 5 915 zamestnancov našej firmy (všetci sme si v tomto rovní). Postupne sa elektronizácia dotkne aj viacerých administratívnych vecí, ako napríklad výplatných pások, atp. O tom, čo sa vo firme deje, sa už budete môcť dozvedieť okamžite, nielen raz mesačne z Ozvien (ktoré mimochodom veľmi rád čítam…). Aj táto zmena nám snáď pomôže zlepšiť obojstrannú informovanosť

Vážení kolegovia, 

ďakujem Vám za Vaše nasadenie v tomto náročnom roku, v ktorom sme mnohí pochopili, že náš život nie je len o práci. Každý zamestnanec je v prvom rade človekom, ktorý môže mať problémy so svojimi deťmi, môže mať strach o svojich rodičov a s tým všetkým musíme v zamestnaní počítať. 

Zvlášť sa chcem poďakovať tým, ktorí sviatky prežijú v práci. Vaše zamestnanie výrazne ovplyvňuje Vašu najbližšiu rodinu.

Prajem Vám všetkým čo najpríjemnejšie prežitie Vianoc a v novom roku čo najmenej problémov, ktoré by Vás zaťažovali. Ale ak sa predsa vyskytnú, tak nech máme všetci energiu a schopnosti sa s problémami  vysporiadať. Urobme všetko preto, aby sme si chránili svoje zdravie.

Ďakujem Vám.

Filip Hlubocký

predseda predstavenstva a generálny riaditeľ

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.

Rožňavská 1 | 832 72 Bratislava 3 | Slovenská republika

Print Friendly, PDF & Email